Sakrament Chorych (0)
Odwiedziny chorych odbywają się w pierwszą sobotę każdego miesiąca od godz. 9.00. Wyjątek stanowią te miesiące, w których przypada Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Wówczas dzień odwiedzin duszpasterskich jest przeniesiony na termin bliższy danym świętom. Adresy chorych zgłasza się w zakrystii lub kancelarii parafialnej. W nagłych przypadkach kapłana można wezwać o każdej porze.
Pamiętajmy, by nigdy nie zwlekać z prośbą o posługę sakramentalną, w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie danej osoby, gdy nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia a także gdy ktoś spodziewa się trudnej operacji medycznej. Wówczas przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych jest jak najbardziej pożądane i błogosławione. Trzeba również pamiętać, że każdy sakrament przeznaczony jest dla osób żyjących, a osoba, która go przyjmuje, powinna przyjmować go świadomie i z aprobatą (wyjątek stanowią sytuacje utraty świadomości lub agonia). W przypadku agonii kapłan może wówczas udzielić odpustu zupełnego na godzinę śmierci. Sakramentu Namaszczenia Chorych nie udziela się osobom zmarłym!
Sakrament chorych można w życiu przyjmować wiele razy, nie jest on - jak wielu potocznie mówi - ostatnim namaszczeniem.
W domu chorego należy przygotować:
1. Stół czysto nakryty, krzyż i świece
2. Na stole: kropidło, woda święcona (w kościele jest zawsze możliwość zabrania wody święconej. Jeżeli nie mamy wody święconej, to wtedy mówimy księdzu żeby poświęcił.)
3. Wszyscy obecni w domu powinni brać udział w modlitwie.
Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z wezwaniem kapłana do chorego, lecz poprosić księdza wcześniej, na początku choroby, czy słabości fizycznej wynikłej z racji wieku.
Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z wezwaniem kapłana do chorego, lecz poprosić księdza wcześniej, na początku choroby, czy słabości fizycznej wynikłej z racji wieku.