• niedziela, 13 kwiecień 2014 00:00

Niedziela Palmowa 2014

Poświęcenie palm przed kościołem Poświęcenie palm przed kościołem
 „ Hosanna Synowi Bożemu,  błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokości”
Jak podają wszystkie cztery ewangelie, na około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jerozolimy. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie tydzień przed Wielkanocą obchodzi się w kościele Niedzielę Palmową i poświęca palmy. Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza. Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby, niekiedy również z bukszpanu, borówki czy cisu. Zgodnie z katolicką tradycją w Wielką Sobotę palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku .
Naszym parafialnym uroczystościom o godz. 11.30 przewodniczył Ks. Proboszcz Mirosław Frankowski. Przed kościołem wokół licznie zebranych parafian dokonał  poświęcenia gałązek palmowych, następnie wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy i w uroczystej procesji wokół świątyni weszliśmy do kościoła. Niedziela Palmowa jest nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, dlatego w czasie Eucharystii wysłuchaliśmy dziś śpiewanej wersji Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa wykonanej  przez p. Roberta Wręczyckiego, p. Wojciecha  Przysło i ks. Dariusza Ziemniaka.
Niedziela Palmowa, choć pełna radosnych barw, to w istocie poważne w swojej wymowie święto, które w Kościele rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, czyli przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości do naszej galerii.
Czytany 7808 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 13 kwiecień 2014 19:53