Papież zachęca do jedności z ubogimi

Źródło: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

Kościół na Madagaskarze prowadzi ewangelizację w trudnych warunkach - zwrócił uwagę papież, przyjmując 28 marca w Watykanie przybyłych z wizytą ad limina biskupów tego wyspiarskiego kraju afrykańskiego. Przeżywa on już od lat niełatwy okres, związany z poważnymi trudnościami społecznymi i gospodarczymi - przypomniał Franciszek. Zachęcił swych gości do zachowania jedności i do dalszej troski o ubogich.

W przekazanym malgaskim biskupom przesłaniu wyraził uznanie dla ich apeli do całego społeczeństwa o odbudowę kraju. Zachęcił ich, by brali w niej czynny udział. "Ważne jest, byście zachowali konstruktywne stosunki z władzami waszego kraju. Musicie dążyć do jedności, sprawiedliwości i pokoju, by lepiej służyć swojemu narodowi, nie dając się wciągnąć w jakiekolwiek spory polityczne ze szkodą dla dobra wspólnego. Niech wasze słowa i działania będą zawsze wyrazem głębokiej komunii między wami!" - napisał Ojciec Święty.

Zachęcił hierarchów do materialnego i duchowego wspierania ubogiej ludności. Biskupi winni odważnie wypowiadać się nt. ubóstwa przed całym społeczeństwem, a zwłaszcza przed politykami, gdyż w znacznej mierze jest ono wynikiem korupcji i braku troski o dobro wspólne.

Franciszek podkreślił ewangelizacyjne znaczenie szkół katolickich i potrzebę zapewnienia oświaty jak najliczniejszym dzieciom, zwłaszcza biednym. Przypomniał znaczenie przygotowania do małżeństwa i umacniania wiary w rodzinach.

Zachęcił do konsekwentnego dawania świadectwa chrześcijańskiego, co jest szczególnie ważne w kapłaństwie i w życiu konsekrowanym, które nie mają być okazją do awansu społecznego, ale służbą Bogu i ludziom. W formacji kapłańskiej i zakonnej trzeba zwracać uwagę na relację z dobrami doczesnymi i roztropność w ich zarządzaniu. "Antyświadectwo w tej dziedzinie jest szczególnie szkodliwe ze względu na zgorszenie, jakie powoduje zwłaszcza tam, gdzie ludność żyje w niedostatku" - stwierdził Ojciec Święty.

Wśród 11 hierarchów z Madagaskaru, przyjętych dzisiaj w Watykanie, był Polak 55-letni Zygmunt Robaszkiewicz MSF, od września 2001 biskup diecezji Morombe, położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Pierwszą grupę, liczącą także 11 biskupów, papież przyjął 27 bm.

Czytany 12038 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 marzec 2014 13:39

{flvremote}http://www.deon.pl/gfx/deon/userfiles/flash/ctv/4623.flv{/flvremote}